Era investování

Jak vybírat fond?

S volbou investiční strategie a tedy s výběrem vhodných fondů vám pomůžeme. Všechny naše fondy jsou spravované profesionály z finanční skupiny ČSOB/KBC.

Při výběru není vhodné sledovat, kolik fond v minulosti vydělal, ale jak si dlouhodobě stojí v porovnání s konkurencí a jak splňuje vaše představy o návratnosti investice. Předchozí výkonnost fondů nezaručuje, že fond bude stejně výkonný i v budoucnu. Budoucí vývoj záleží na vnějších vlivech a na vývoji aktiv, do kterých fond investuje (více vysvětlíme v Co je riziko a jak ho snížit). Je třeba si uvědomit, že investice není pojištěna a u běžných fondů není možné návratnost a zhodnocení investice zaručit.

Před výběrem konkrétního fondu je vždy třeba zvážit svou finanční situaci, vztah k riziku a účel investice.

Více o tom, jak začít správně investovat si můžete přečíst i v nové PDF DokumentInvestiční brožuře.

Co je riziko

Rizikem je myšlena zejména kolísavost hodnoty investice. Ta vyplývá z vývoje aktiv, do kterých fond investuje (akcií, dluhopisů, měn, státní dluhopisy apod.). Některá aktiva jako akcie kolísají více, jsou rizikovější, protože jejich hodnota může i klesnout, jiným se sice stabilně hodnota zvedá (např. státní dluhopisy stabilních zemí), jsou tedy takřka bez rizika, ale zase přináší malý výnos.

Jak souvisí kolísání hodnoty s rizikem

Pokud fond investuje do dluhopisů a akcií firem, pak očekává, že jejichž hodnota bude růst. Pokud se takové firmě přestane byť krátkodobě dařit, cena jejích dluhopisů dočasně poklesne. Hodnota každé investice proto kolísá a záleží, v jaké chvíli svůj podíl prodáváte. Investice do podílového fondu také není bankovním vkladem a nevztahuje se na ni zákonné pojištění.

Jak riziko snížit

Pokud chcete, aby riziko výkyvů vaší investice bylo co nejmenší, pak je vhodné:

  • nesázet vše na jednu kartu a rozložit investice do více podílových fondů;
  • nakupovat pravidelně po menších částkách;
  • neznepokojovat se krátkodobými poklesy a dívat se na investice dlouhodobě.

Volba rizika (a s tím souvisejícího potenciálního výnosu) je na vás a při výběru se můžete řídit rizikovým skóre fondu. Čím vyšší skóre, tím vyšší rizikovost (kolísavost hodnoty fondu).

  • Pokud preferujete stabilitu nebo peníze potřebujete v kratším časovém horizontu, zvolte některý z konzervativnějších fondů, ale počítejte s menším výnosem.
  • Dynamické nebo růstové fondy zvolte, pokud můžete peníze investovat na delší dobu a pokud jste schopni ustát i třeba několikaměsíční pokles hodnoty. Pokud takový pokles hodnoty přečkáte, může se situace v dlouhodobém horizontu zcela obrátit a fond se může stát velmi ziskovým.

Riziko a výnos jdou vždy ruku v ruce. Čím vyšší budete chtít výnosy, tím vyšší musíte akceptovat riziko v podobě kolísavosti ceny a citlivosti na výsledky akciových trhů.

Zjistěte, jaký jste typ investora

V Finančních centrech si můžete vyplnit investiční dotazník, který vám napoví, jaký typ investora jste, zda konzervativní, vyhýbající se riziku a spokojující se s menším, ale jistějším výnosem, nebo dynamický, který upřednostňuje vidinu většího zisku, ale s větším rizikem. Výsledný investiční profil vás pak nasměruje na vhodné fondy. Profil byste si měli obnovovat vždy, když se změní vaše životní situace.

Kolik peněž investovat

Investovat bystě měli peníze, které můžete nechat delší dobu pracovat. Pokud víte, že je můžete na rok a více odložit, pak jsou pro vás ideální právě investice do podílových fondů. Zároveň vždy je nutné ponechat si dostatečnou rezervu – třeba na běžném nebo lépe na spořicím účtu. Doporučuje se rezerva alespoň ve výši šesti vašich měsíčních platů, aby pokryla vaše náklady na běžný život.

Jak pečovat o investice

O vaše investice se starají profesionálové, kteří každý den sledují dění na finančních trzích a podle zvolené strategie investují vaše peníze. Vy se tak nemusíte o nic starat, pouze dobře zvolit fond(y), a pak již jen sledovat vývoj hodnoty vašich investic.

Cena fondu se mění každý den a její vývoj můžete sledovat zde na webu nebo ve svém Era portálu. Zároveň vám domů budou pravidelně chodit výpisy s informací o vývoji hodnoty vašich investic.

S péčí o vaše investice vám poradíme v každém Finančním centru a poštách i na infolince 888 000 000.

Jak zadávat pokyny na nákup a prodej

Vaši investici můžete obsluhovat přes Era portál. V něm máte náhled na portfolio vašich fondů a na jeho aktuální hodnotu. Peníze máte po ruce a kdykoliv můžete online zažádat o odkup všech peněz nebo části investice.

Důležité informace

  • Investice do otevřených podílových fondů je investicí do cenných papírů. Proto každá investice do otevřených podílových fondů obsahuje riziko, že nebude dosaženo očekávaného zhodnocení.
  • Na zhodnocení investice má vliv především vývoj kurzů cenných papírů a dalších investičních instrumentů, do kterých fond v souladu se svojí investiční strategií investuje. V případě, že fondy umísťují své investice v zahraničí, má na výši zhodnocení vliv i vývoj kurzu české koruny oproti cizím měnám.
  • Zhodnocení investice je proměnlivé. Předchozí výkonnost fondu nezaručuje stejnou výkonnost v budoucím období. Hodnota investice a příjem z ní může stoupat i klesat a není zaručena plná návratnost původně investované částky (především u fondů, které investují do akcií).

Kde se můžeme pobavit o investicích?

Kontaktní formulář

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme!

SJEDNAT SCHŮZKU

Era finanční centra

Specializovaná Era finanční centra jsou pro vás připravena v každém velkém městě po celé České republice. Najděte si to svoje!

Najděte si své Era finanční centrum

Pobočky České pošty

I ve vybraných poštách můžete začít investovat. Chcete vědět, které to jsou?

Najděte si svou poštu

Infolinka

Máte otázky? Potřebujete pomoci?

Volejte zdarma

800 300 300